Google Summer of Code za nami – Pan Kamil Czekirda z sukcesem ukończył projekt nad bezobsługową instalacją systemu FreeBSD

By on
In osiągnięcia / 0 comments

certJuż kolejny student z naszego wydziału Kamil Czekirda współpracujący aktywnie z mgr. inż. Andrzejem Tobołą pozytywnie ukończył swój udział w programie Google Summer of Code. W jednej z poprzednich edycji z sukcesem uczestniczył Mariusz Zaborski.  Google Summer of Code jest formą stypendiów ufundowanych przez firmę Google. W tegorocznej, dziesiątej, edycji programu 1307 studentów (w tym 40 osób z Polski) wzięło udział w rozwijaniu wolnego oprogramowania. Jednym z nich był Kamil Czekirda, student studiów magisterskich, na kierunku Informatyka i specjalności Inżynieria Komputerowa na Wydziale Elektrycznym. Pracował on pod okiem opiekuna Devina Teske i rozwijał bezobsługowy instalator do systemu operacyjnego FreeBSD.

Oprócz stypendium o wysokości 5500 dolarów podczas trzymiesięcznej pracy nad projektem, uczestnicy mogą zdobyć cenne doświadczenie w pracy nad realnym, dużym projektem.

Kamil w ostatnich dniach miał także okazję uczestniczyć w konferencji EuroBSDcon, która skupiła w stolicy Bułgarii deweloperów i sympatyków systemów z rodziny BSD z całego świata. Kamil został także zaproszony do udziału w spotkaniu deweloperów FreeBSD, podczas którego można poznać jak działa społeczność skupiona wokół otwartego oprogramowania od środka.

„To niesamowite doświadczenie i wspaniała przygoda”, mówi Kamil, „miałem okazję spotkać i poznać wiele osób, które wniosły olbrzymi wkład w rozwój systemów BSD, m.in. takie osobistości jak Marshall Kirk McKusick oraz Eric Allman z Berkeley, czy Andrew Tanenbaum, twórca MINIXa, który był inspiracją dla dobrze znanego każdemu Linuxa”

Gratulujemy serdecznie oraz zachęcamy wszystkich studentów Informatyki do uczestnictwa w przyszłych edycjach konkursu.

social-5437

conference-32865

© 2022 WEPW

b4st theme for WordPress