In Uncategorized / 0 comments

04. Prof.Bernas.W dniu 24 września 2014r. Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej nadała nazwę Braci Bernasów rondu na skrzyżowaniu ulic: 3 Maja – Piękna.

Jeden z braci, Prof. Stefan Bernas był wieloletnim profesorem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Trzeci z braci Bernasów, Stefan, to uczestnik konspiracji, członek Polski Podziemnej. W 1943 roku po ukończeniu w Warszawie konspiracyjnej Szkoły Podchorążych skierowany został do zgrupowania partyzanckiego majora „Ponurego” Piwnika w Górach Świętokrzyskich. Z chwilą wybuchu powstania w Warszawie walczył w zgrupowaniu VII Batalionu AK „Obroża”. Stefan Bernas, który tu, w Skarżysku w 1937 roku ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego, całe swoje powojenne życie poświęcił nauce. Profesor Bernas nazywany był „sumieniem elektryków”, a jego opinie uznawane były za ostateczny atest moralny. Dorobek naukowy profesora Bernasa, pracownika Politechniki Warszawskiej obejmuje kilka wybitnych monografii, około 50 opublikowanych prac. (Źródło: UCHWAŁA NR LV/87/2014 RADY MIASTA SKARŻYSKA-KAMIENNEJ)

Zdjęcie z uroczystości nadania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej informacji o uroczystości można znaleźć na stronie portalu skarzysko.info.