Student Wydziału Elektrycznego finalistą Facebook Hackathon 2018

By on
In osiągnięcia / 0 comments

Rok temu Marcin Matłacz, student Informatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, wraz z zespołem, został zwycięzcą Facebook Hackathon Poland 2018. Dzięki wygranej, zespół Marcina Matłacza wziął udział w finale Facebook Hackathon, który odbył się 15-16 listopada 2018 w siedzibie firmy Facebook w Menlo Park koło San Francisco.

Olbrzymi sukces zespołu w składzie:

  • Marcin Matłacz, Informatyka, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej,
  • Jakub Kmiotek, Informatyka, Wydział MiNI Politechniki Warszawskiej,
  • Szymon Stankiewicz, Informatyka Analityczna, Uniwersytet Jagielloński,
  • Mateusz Cianciara, Informatyka Analityczna, Uniwersytet Jagielloński.

to efekt realizacji ciekawego projektu, na przygotowanie którego każda z drużyn biorąca udział w Hackathonie miała niespełna 24 godziny. W polskiej edycji konkursu, zespół Marcina Matłacza zbudował i zaprogramował e-buty dla osób niewidomych. „Przestrzeń miejska jest pełna specjalnych szyn i chodników, które pomagają niewidomym bezpiecznie poruszać się po mieście, ale jak mogą wiedzieć, którą drogą dojechać w nieznane części miasta. Chcieliśmy przygotować projekt, który pomoże w efektywnym poruszaniu się po nieznanych częściach przestrzeni publicznej” – powiedział Marcin Matłacz i dodaje – „Całościowo system ma za zadanie być lepszą alternatywą dla GPS i nawigować na dużo krótszych odcinkach, gdzie ważna jest precyzja, np. wejście do urzędu.” Projekt obejmował wykorzystanie czytnika RFID, opracowanie aplikacji mobilnej na platformę Android w języku Java oraz część serwerową napisaną w Pythonie przy użyciu biblioteki Flask.

Tym wyjątkowym projektem drużyna zwyciężyła zeszłoroczny Facebook Hackathon Poland i jako jedyna z polskiej edycji konkursu, zapewniła sobie wyjazd na finały w siedzibie firmy Facebook w Dolinie Krzemowej. W konkursie wzięły udział zwycięskie drużyny z całego świata. Podobnie jak podczas krajowych rywalizacji, każdy zespół miał 24 godziny na przygotowanie rozwiązania. Tym razem drużyna Marcina Matłacza przygotowała urządzenie podłączane bezpośrednio do komputera lub telefonu, zastępujące mikrofon i głośnik oraz szyfrujące rozmowy.

„Pobyt w siedzibie Facebooka, to oprócz rywalizacji konkursowej, niezwykła podróż, podczas której mieliśmy okazję zwiedzić kampus Facebooka i nawiązać wiele ciekawych znajomości.” – skomentował swoje doświadczenia z finałami Facebook Hackathon Marcin Matłacz.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych spektakularnych sukcesów!

 

© 2022 WEPW

b4st theme for WordPress