Tomasz Kublin – absolwent Wydziału Elektrycznego PW – opowiada o swojej karierze zawodowej po studiach

By on
In osiągnięcia / 0 comments

Tomasz Kublin

Co robią absolwenci Politechniki Warszawskiej, gdy już opuszczą mury Uczelni? Jak sobie radzą na rynku pracy i jakie doświadczenia z czasu studiów wykorzystują? Tomasz Kublin – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, specjalizacja: maszyny elektryczne, szef zespołu elektromagnetycznego Hyper Poland – opowiada o swojej karierze zawodowej po studiach w firmie Hyper Poland.

Firma Hyper Poland swoje początki miała na Politechnice Warszawskiej, a dzisiaj jest najbardziej zaawansowanym technologicznie przedsiębiorstwem Hyperloop w Europie, intensywnie zajmującym się wdrożeniem w Polsce tego nowoczesnego środka transportu.

Tomasz Kublin: „Po zakończeniu studiów na Politechnice nadal staram się rozwijać w dziedzinie, którą studiowałem i na której temat pisałem pracę magisterską. Niewielu absolwentów kierunków technicznych może pozwolić sobie na taki luksus, aby pracować i jednocześnie rozwijać wiedzę dokładnie o tym, co ich interesuje naukowo. Do tego, tworząc technologię w Hyper Poland, przykładamy się do rozwoju nowych technologii transportu szybkiego. To bardzo podniecająca myśl, że tworzę coś przyszłościowego, a nie tylko sprzedaję jakiś produkt lub wytwarzam dokładnie taki sam jak konkurencja.

Aktualnie projektujemy napęd oraz zawieszenie elektromagnetyczne do modelu małoskalowego. Moim zadaniem jest projekt układu lewitacji magnetycznej, który będzie składał się z magnesów trwałych. Te, w trakcie poruszania się wzdłuż aluminiowego toru, wytwarzają siłę unoszącą cały pojazd. Wraz z działem elektromagnetycznym opracowuję również koncepcję napędu oraz systemu sterowania i zasilania pojazdu.

Jestem zdania, że doświadczenia z działalności w kołach naukowych są czymś nieocenionym dla studentów, bo uczą rzeczy, których normalnie nie mają szansy się nauczyć tylko studiując. W kole naukowym nabyłem wiele pozatechnicznych umiejętności, takich jak umiejętność podejmowania decyzji, punktualność i pilnowanie deadlinów, praca pod presją czasu, ale też współpraca interpersonalna i komunikacja. To wszystko razem pozwoliło mi lepiej wejść w tryb pracy w Hyper Poland, bo nie musiałem się już uczyć od podstaw tych wymienionych przeze mnie umiejętności, które są niezbędne w pracy zespołowej.”

Więcej historii absolwentów Politechniki Warszawskiej realizujących swoje zawodowe pasje w firmie Hyper Poland w artykule Hyper Poland – za kulisami transportowej rewolucji >>

Firma Hyper Poland, założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską, pozyskała dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Szybka ścieżka”. Dodatkowo firma zebrała do tej pory ponad milion złotych w kampanii crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie Seedrs. Środki te umożliwią rozwój technologii hyperloop w Polsce. Początki prac nad nią sięgają 2015 roku. Przez kolejne lata Hyper Poland oraz studenci tworzący Hyper Poland University Team zdobywali nagrody w konkursach na pojazdy hyperloop oraz cenne doświadczenie. Od dwóch lat firma rozwija własny projekt technologii inspirowanej hyperloopem.

Więcej w artykule Polski hyperloop coraz bliżej >>

 

© 2022 WEPW

b4st theme for WordPress