Koło Naukowe ADek analizuje występowanie koronawirusa i jego wpływ na zużycie energii

By on
In nauka / 0 comments

W Kole Naukowym ADek działającym przy Wydziale Elektrycznym powstała analiza występowania koronawirusa na świecie i jego wpływu na zużycie energii.

Chcieli nauczyć się języka Python i analizy danych. Postanowili, że szkolenie powiążą z aktualną sytuacją epidemiczną na świecie i swoimi zainteresowaniami. – Sam pomysł na projekt był efektem burzy mózgów, a na ten dokładnie pomysł wpadł jeden z członków koła – Dominik Wasilewski – opowiada Jakub Tomaszewski – autor analizy, student informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

W analizie na mapie można zobaczyć m.in. kraje, w których stwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem, a w tabelach – jak z dnia na dzień w różnych państwach zmienia się liczba przypadków.

W swojej pracy studenci postanowili także porównać kształty krzywych wzrostu liczby zakażeń SAR-CoV-2 dla kilku krajów europejskich. Pod uwagę wzięli Włochy, Niemcy, Hiszpanię, Belgię, Czechy i Polskę. Mimo że w różnych państwach epidemia wybuchła w nieco innym czasie i w początkowym etapie jej dynamika się od siebie różni, ostatecznie krzywe liczby przypadków są podobne dla wszystkich analizowanych krajów.

Główną częścią projektu KN ADek jest jednak analiza wpływu epidemii na zużycie energii.

– W naszym projekcie skupiliśmy się na Włoszech, jednak model jest przystosowany do tego, aby badać korelację dla każdego kraju (o ile dostarczymy mu takowe dane) – wyjaśnia Jakub Tomaszewski.

Wykres pokazujący wpływ liczby przypadków koronawirusa na zużycie energii we Włoszech

Wykres pokazujący wpływ liczby przypadków koronawirusa na zużycie energii we Włoszech, źródło: analiza KN ADek

Z analizy dla Włoch wynika, że wraz ze wzrostem liczby przypadków zakażenia koronawirusem, spada tam zużycie energii. Im ten wzrost gwałtowniejszy, tym gwałtowniej zmniejsza się też konsumpcja energii. Porównanie danych za rok 2019 i 2020 pokazuje wręcz przepaść, coraz bardziej się pogłębiającą od mniej więcej połowy marca. A to znajduje oczywiście odzwierciedlenie w miesięcznych zestawieniach dla marca roku poprzedniego i obecnego.

Warto podkreślić, że wzrost liczby przypadków SARS-CoV-2 przekłada się na wprowadzane ograniczenia, m.in. zamykanie czy ograniczanie pracy fabryk, firm, szkół, kin, restauracji czy muzeów, a to z kolei wyhamowuje zużycie energii.

Dane wykorzystane przez KN ADek pochodzą ze strony https://transparency.entsoe.eu/. To strona ENTSO-E – organizacji zrzeszającej Operatorów Sieci Przesyłowych w Europie.

– W najbliższych dniach nasza analiza będzie się zmieniać, gdyż zamierzamy dodać do niej jeszcze jeden czynnik – temperaturę – zaznacza Jakub Tomaszewski.


Szczegóły projektu »


Źródło: www.pw.edu.pl , analiza KN ADek

© 2022 WEPW

b4st theme for WordPress